Znaydeno!

Інноваційні технології у боротьбі з лісовими браконьєрством

Інноваційні технології у боротьбі з лісовими браконьєрством

Тема використання лісових ресурсів в Україні за останні роки сильно актуалізувалася на фоні збільшення кількості випадків браконьєрства і частки тіньового ринку. Державні органи не можуть повністю контролювати легальність виробничих і торгових потоків. У той же час площі лісових угідь катастрофічно знижуються, що може призвести до екологічної катастрофи.

Лісовий фонд України досить великий — із загальної площі країни розміром 60,4 млн га ліси займають 9,6 млн га або 15,9%. Незважаючи на те, що в рамках країни — це невеликий показник, на тлі європейських країн Україна посідає 6 місце за запасами деревини і оцінюється в межах 2,1 млрд м3. Саме тому і є цікавим регіоном в плані імпорту сировини. Попит народжує пропозицію, українські виробники такий шанс не втрачають, часто нехтуючи законодавством і прийнятими обмеженнями із вирубки лісу.

Так, згідно з останнім річним звітом Державного агентства лісових ресурсів, за останні 50 років лісистість країни збільшилася майже в півтора рази, але при цьому все одно не досягає необхідного рівня. При оптимальному кліматичному рівні 20% фактична лісистість становить лише 15,9%. Оскільки основні масові насадження лісів відбувалися після Другої світової війни, середній вік лісів в Україні становить 60 і більше років. Структура лісу в основному так само невтішна: зрілі складають 18,7%, що дозрівають — 16,9%, середньовічні — 47,5%, а молодняк — всього 16,9%. Ліси просто не встигають оновиться на тлі зростання кількості вирубок. За супутниковими знімками можна простежити колосальні зміни площ лісових угідь. Однак перевірити, чи законні ці вирубки на сьогоднішній день практично неможливо. Причина всьому — закриті державні реєстри вирубок. Простіше кажучи, ніхто не може відстежити, чи законно рубають ту чи іншу лісову ділянку, або в обхід закону. У кращому випадку, можна запитувати статистику у місцевих представництв Державного агентства лісових ресурсів, але знову-таки — це просто точкові цифри на папері, які легко сфальсифікувати. Є бази даних лісового господарства, які охоплюють весь набір параметрів, таких як площа лісів, площа луків, ґрунтів, зміни за якими можна відстежити навіть в динаміці. Але інформація в цих базах останній раз оновлювалася в 1996 році.

За останній рік в країні було вироблено 16,4 млн м3 деревини, що на 2,6% більше показника 2015 року. За офіційними даними, загальний обсяг реалізації деревини у круглому вигляді на внутрішньому ринку склав 11,7 млн м3 вартістю 8,1 млрд грн, при цьому експортовано 2,6 млн м3 на суму 2,7 млрд грн. За різними оцінками від 6 до 8 млн м3 йдуть у тіньовий ринок.

Не зупиняє вирубки і прийнятий на 10 років мораторій на експорт лісу-кругляка — деревину рубають і вивозять під виглядом іншого роду продукції. За 2015 рік обсяги незаконних рубок лісу склали 24,1 тис. м3, при цьому виявлено понад 6 565 випадків браконьєрства. Тільки за 2015 рік збитки від офіційної несанкціонованої вирубки лісу склали близько 85 млн грн, діра у бюджеті становить як мінімум $ 40 млн.

Інноваційні технології у боротьбі з лісовими браконьєрством

Більшість українських лісів перебуває у державній власності, у комунальній — лише 13%, у приватній — 0,1%, близько 0,8 млн га взагалі не використовуються і віднесені до земель запасу. Приблизно 73% лісів знаходяться у розпорядженні Держлісагентства. Контролювати 10 млн га лісових угідь досить непросто, враховуючи, що в Україні працює близько 300 лісових господарств без чіткої системи управління цими державними підприємствами.

Для того, щоб вести облік деревини, декілька років тому у лісовій галузі почали вводити систему маркування дерев за прикладом європейської практики. Крім цього Держлісагентство проводило сертифікацію, але території покрила не всі — 3,4 млн га або 35% від усіх лісових угідь. У минулому році у Верховній Раді зареєстрували законопроект №5495 про збереження українських лісів, який закриває багато законодавчих прогалин у цій сфері. Це досить конструктивний крок, проте до цих пір є прогалина у концепції контролю і моніторингу лісових угідь саме до вирубки.

За даними Держлісагентства, на 1 працівника лісової охорони доводиться цілих 1200 га лісу, проводити контроль за якими досить непросто. Так, в 2016 році лісова охорона передала в правоохоронні органи 2162 справи по незаконній вирубці лісів. Крім того, за допущення незаконної вирубки були притягнуті до дисциплінарної відповідальності 744 посадових особи держлісохорони, в тому числі 79 - звільнено. Це значні показники, які можуть лише абстрактно позначити обсяги тіньового ринку. Згідно із законом покаранням за нелегальну вирубку лісу є всього лише штраф мізерних розмірів, який ніяк не зашкодить «бізнесу» браконьєрів, а тим більше не відіб'є бажання його «розвивати». Необхідно ініціювати посилення покарань за порушення подібного роду, як мінімум це повинна бути кримінальна відповідальність.

Державні превентивні заходи не покривають усіх правопорушень та не справляються з наростаючим тіньовим оборотом. Виходом може стати використання передових технологій у сільському господарстві для того, щоб запобігти браконьєрству ще на ранній стадії. Промоніторити точний стан лісових угідь дозволяє стартап Znaydeno!.


Проект дозволяє проводити аудит використання природних ресурсів, а також об'єднує новітні програмні розробки, інформацію дистанційного зондування Землі та аерофотозйомки безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Стартап також визначає місця несанкціонованої утилізації сміття і порушення меж земельних угідь. Система зіставляє кадастрові дані із супутниковими за певний період та у реальному часі показує місця самовільного зайняття земельних ділянок. Точні локації визначають дрони, які за один виліт здатні охопити до 1 тис. га земель. Створена веб-платформа дозволить правоохоронним органам і журналістам оперативно реагувати на нелегальні вирубки лісу і запобігати злочинам.


Артем Бєлєнков, співзасновник проекту «Znaydeno!» для Liga.net

Знайдемо разом порушення та долучимось до контролю!

+38098 721 6670

info@znaydeno.com.ua

Україна, Київ 02000,
вул. Сім’ї Хохлових, 8

#znaydeno

Партнери

Швейцарське бюро співробітництва
EGAP
Фонд Східна Європа
© 2017 Znaydeno!